17-19.05.2019 - Ojcowski Park Narodowy

Trzydniowa wycieczka rowerowa po obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego połączona ze zwiedzaniem wybranych atrakcji turystycznych Krakowa i okolic. Trasa przebiega przez stosunkowo łatwe do przejechania odcinki Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Będziemy zwiedzać wybrane atrakcje turystyczne znajdujące się na trasie wycieczki.

Wystartujemy ze stacji kolejowej w Zawierciu. Pojedziemy w kierunku miejscowości Podzamcze, gdzie zwiedzimy Zamek Ogrodzieniec. Dalej skierujemy się na południe w kierunku Pustyni Błędowskiej. Odwiedzimy dwa przepiękne punkty widokowe: w miejscowości Klucze oraz tzw. Różę Wiatrów. Po wizycie na pustyni ruszymy do Olkusza, w którym przenocujemy.

Kolejnego dnia  ruszymy w kierunku ruin Zamku w Rabsztynie. Po zwiedzeniu zamku pojedziemy w kierunku Ojcowskiego Park Narodowego. Zwiedzanie rozpoczniemy od Zamku w Pieskowej Skale i Maczugi Herkulesa. Wycieczkę będziemy kontynuowali Doliną Prądnika. Zobaczymy jeszcze ruiny Zamku w Ojcowie, Bramę Krakowską oraz Kaplicę na Wodzie. Przeprowadzimy rowery poprzez Wąwóz Ciasne Skałki i pojedziemy do miejsca noclegu na przedmieściach Krakowa.

Rankiem ruszymy w dalszą drogę. Pojedziemy nadrzecznymi ścieżkami rowerowymi wzdłuż Rudawy i Wisły do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Po drodze zobaczymy Kopiec Kościuszki. Po zwiedzeniu opactwa skierujemy się w stronę Krakowa jadąc Wiślaną Trasą Rowerową. Będziemy mogli obserwować przepiękny widok na Zamek na Wawelu. Pojedziemy na Krakowski Rynek, aby zobaczyć Sukiennice oraz Bazylikę Mariacką. Dalej ruszymy wzdłuż Wisły, poprzez Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagielońskiego na stację kolejową Kraków Główny, gdzie zakończymy wyprawę.

Jura Krakowsko-Częstochowska jest jedną z najpiękniejszych krain geograficznych w Polsce. Oglądana z perspektywy siodełka rowerowego zachwyca bogactwem natury nieożywionej.

Trudność
Wycieczka średnio trudna ze względu na pagórkowate ukształtowanie terenu. Tempo jazdy umiarkowane 18-20 km/h. Postoje po godzinnej jeździe.

Start
17.05.2019 r. (piątek) Zawiercie - stacja kolejowa PKP, około godz. 12:00. Transport pociągiem do Zawiercia we własnym zakresie. W późniejszym terminie wyślę wszystkim uczestnikom wyprawy dokładną godzinę spotkania oraz wskazówki dojazdu pociągiem z Warszawy. W pociągach obowiązuje ograniczona liczba miejsc na rowery, zatem należy z odpowiednim wyprzedzeniem kupić bilety (można je nabyć na miesiąc przed datą wyjazdu). 

Plan wyprawy
17.05 (piątek) dojazd pociągiem z Warszawy do Zawiercia, przejazd rowerem do Olkusza (41 km)
18.05 (sobota) Olkusz - Kraków (50 km)
19.05 (niedziela) Kraków - Tyniec - Kraków (44 km), powrót pociągiem do Warszawy

Atrakcje
Zamek Ogrodzieniec, Pustynia Błędowska, Zamek Rabsztyn, Zamek Pieskowa Skała, Maczuga Herkulesa, Kaplica na Wodzie, Zamek w Ojcowie, Brama Krakowska, Wąwóz Ciasne Skałki, Kopiec Kościuszki, Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, Wawel, Rynek Krakowski i inne.

Noclegi
Pensjonaty lub gospodarstwa agroturystyczne (w miarę możliwości ze śniadaniem). Jeśli się uda będą to pokoje dwuosobowe z łazienkami. 

Wyżywienie
We własnym zakresie. Każdego dnia na trasie zaplanowana jest dłuższa przerwa obiadowa (wybiorę dla nas fajną restaurację), a wieczorem zakupy w sklepie spożywczym.

Koszty
Wszystkie koszty wyprawy uczestnicy ponoszą indywidualnie. Wyjątkiem są noclegi, które zarezerwuję wcześniej. Zazwyczaj jest to wydatek rzędu 30-50 zł/os. Śniadanie może zwiększyć tą kwotę o 15-20 zł/os. Uczestnicy zakwalifikowani do wyprawy zostaną poproszeni o wpłacenie zaliczki na poczet noclegów.

Script logo