27.04-07.05.2018 - Szlakiem Green Velo z Chełma do Elbląga (1200 km)

zdjęcia >>>     film >>>

W dniach od 27 kwietnia do 7 maja 2018 roku uczestniczyłem w wyprawie rowerowej jadąc Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo na odcinku z Chełma do Elbląga. Bardzo dobrze wspominam tą wycieczkę, a to za sprawą wspaniałych krajobrazów, cudownej słonecznej i prawie bezdeszczowej pogody oraz miłego towarzystwa przesympatycznej Ani i Piotra. 

Wycieczka była wymagająca ze względu na dosyć długie odcinki jakie pokonywaliśmy codziennie przez jedenaście dni, pagórkowaty teren w okolicach Suwałk i Elbląga oraz upał. Na etapie planowania założyliśmy przejechanie niespełna 1100 km, a w rzeczywistości dystans ten wzrósł do 1200 km.

Jadąc wzdłuż wschodniej, a później północnej granicy naszego kraju, syciliśmy oczy przepięknymi krajobrazami oraz bardzo ciekawymi zabytkami sakralnymi oraz świeckimi. Na trasie naszej wyprawy znalazły się mosty w Stańczykach, monastyr Św. Onufrego w Jabłecznej, rezerwat pokazowy żubrów w Białowieży, wzgórze katedralne we Fromborku, zamek w Lidzbarku Warmińskim, pałac Branickich w Białymstoku i wiele, wiele innych interesujących miejsc, które bardzo ładnie uwieczniła na zdjęciach Ania.

Szlak rowerowy Green Velo jest bardzo dobrze oznakowany i jechaliśmy posiłkując się głównie tabliczkami informacyjnymi. Na trasie znajduje się dużo miejsc obsługi rowerzystów, w których można chwilę odpocząć. Ze znalezieniem noclegów i restauracji też nie było większego problemu. Nawierzchnie jakimi się przemieszczaliśmy były zróżnicowane, ale dominowały ścieżki rowerowe poprowadzone wzdłuż ulic oraz drogi szutrowe.

Już za trzy tygodnie wybieramy się w tym samym składzie na kolejny odcinek szlaku Green Velo. Tym razem pojedziemy z Kielc do Chełma...

Script logo